Статті
Інформація щодо втрати концентрації уваги у сучасному житті українців
Питання:
- Чому сьогодні дорослим людям може бути важко сконцентруватися на якісь одній справі?
- Які можуть бути причини? Чому це виникає?
- Як можна покращити концентрацію уваги? Техніки.
Вищі психічні функції до яких належать пам'ять, увага, мислення, сприйняття, мотивація і емоції, формуються прижиттєво під час взаємодії з навколишнім середовищем. Ці функції є соціально зумовленими і несуть у собі відбиток того культурно-історичного середовища, в якому знаходиться людина.
Що саме можна сказати про середовище в якому знаходиться зараз сучасний українець (українка), незалежно від місцеперебування (за останніми даними спостережень психіатра Української мережі клінік, рівень тривожних розладів корелюється з відстанню від зони активних бойових, адаптація дивна штука, з цим я, як Харків’янка абсолютно згодна.)
Постійний довготривалий стрес, виснаження, відсутність базової потреби у безпеці впливають на увагу. Саме тому стали частими скарги від клієнтів на неможливість бути включеним у той чи інший процес через відсутність можливості сконцентрувати увагу. Також такі скарги можуть бути обумовлені наявністю того чи іншого розладу, спектр розладів які впливають на концентрацію уваги досить широкий, серед них РДУГ (СДВГ), той про, який ви могли чути, діагностованим у дітей чи дорослих.
Якщо людина розуміє, що відсутність концентрації уваги негативно впливає на її якість життя, то варто звернутися до спеціаліста, який зможе провести нейропсихологічне або патопсихологічне дослідження тих функцій про, які я говорила вище. Стосовно уваги, окремі методики використовують для діагностики візуальної, графічної, аудіальної уваги та інгібіції (час, точність).
Рекомендації самодопомоги, при таких скаргах можуть полягати у дослідженні психоемоційних і фізичних перенавантажень "що саме мене турбує зараз, про що я думаю відволікаючись від основної задачі у моменті?" Проговорити, або прописати відчуття до проблеми/ситуації на яку натрапили у роздумах. Якщо проблемна ситуація є фоном, це відбирає ресурс і спокій людини. Також важливо дотримуватися рекомендацій гігієни здорового сну, здорового харчування, фізичних навантажень на свіжому повітрі та особистого тайм менеджменту.
Окрім цього є багато доступних в мережі майндфулнес технік спрямованих на розслаблення, розвантаження або перемикання уваги. Декілька запропоную вам тут, для прикладу.
- Анаграми, вам потрібно переставити літери у певному слові, щоб вийшло інше слово. Наприклад, азбука – базука, удар - руда, банка – кабан.
- Таблиці Шульте, вони доступні в інтернеті від простих 4*4 до більш важких 9*9, збирати за послідовністю цифри з різною швидкістю занотовуючи час, можна відпрацьовувати швидкість.
- Перелік думок. Спробуйте цілий день записувати на листочок усі ті речі, на яких ви концентрували увагу протягом дня. Ви здивуєтеся, наскільки великим виявиться цей список, і тоді зможете зрозуміти – що було варте вашої уваги, а що просто відняло час.
Звичайно ж, за допомогою психотерапії досягти результатів буде легше і швидше. Мозок - це орган, який керує всіма процесами в організмі людини, маленькі сигнали про збій, не варто лишати без уваги. Вчасна турбота про себе допоможе швидше позбутися неприємного симптому. Бережіть себе і своє фізичне і ментальне здоров’я.